Grad u kojeg su kroz povijest hodili hrvatski plemići, grofovi, vitezovi, aristokrati i dvorac gdje je spavao Josip II Habsburgovac, treba se vidjeti!
Nedaleko Karlovca, u općini Netretić, u bajkovitom krajoliku šumovitih i zelenih brežuljaka iznad rijeke Dobre, izdižu se ruševine nekad značajnog starog grada Novigrada.
Kada je sagrađen ne zna se točno, navodno 1193. godine. No zna se da najkasnije u 15. stoljeću dolazi u posjed krčkih knezova Frankopana, u čijem vlasništvu ostaje do njihove propasti u “Zrinsko-frankopanskoj uroti” 1671.godine, čije je jedno od središta bio upravo stari grad Novigrad.
Isto tako, zna se da je utvrda teško stradala nakon provale Turaka 1543. godine. Dvorac je spaljen, ali je ubrzo i obnovljen.
U vrijeme obitelji Frankopan, stari grad je dograđivan kako bi se uredio udoban stambeni prostor, čemu se s 14. na 15. stoljeće počela pridavati veća pozornost. U to vrijeme dvorac je dobio drvenu galeriju s kapelicom na katu zapadne kule, uredila su se stubišta, dvorište s bunarom i prekrasan atrij.
Nakon uništenja plemićke obitelji Frankopana, grad je opljačkan i porobljen od baruna Sauera karlovačke krajiške vojske, koju vodi general J. Herbstein u čijem vlasništvu ostaje do 1689. godine. Herbstein ga oporučno ostavlja pripadnicima malteškog reda, a oni ga potom 1746. godine prodaju barunu Stjepanu Patačiću, koji ga uređuje u barokni plemićki dvorac. Upravo u tom razdoblju, na putu do mora, posjećuje ga i austrijski car Josip 2.
1809.godine, kada u Hrvatsku dolaze Francuzi, dvorac kupuje francuski major Mirko pl. Haraminčić, a poslije njega hrvatski zemaljski erar, te karlovački veleposjednik Turk koji ga obnavlja krajem 19. stoljeća. Od 1919.godine grad je u vlasništvu baruna Zdenka Turkovića, a od 1939.godine u vlasništvu Banovine Hrvatske.
Kako su se kroz povijest mijenjali vlasnici, mijenjala se i arhitektura građevine, od obrambenog burga do raskošnog baroknog dvorca, no njegova obrambena uloga, koju je imao zbog svog položaja, nikada nije izostala.
Tlocrtna osnova mu je izduženi peterokut nejednakih stranica sa šiljastim vrhom prema sjeveroistoku.
U svim vrhovima su kule, četiri približno polukružne i manjih dimenzija, dok je peta na najstrmijoj litici ujedno i najveća. Glavni i jedini ulaz u grad je na južnom zidu s preklopnim ulaznim mostom, a kasnije i podzidanom rampom.
U vrijeme 2. svjetskog rata, 4. siječnja 1944. grad su porušili i spalili partizani, a svjedoci toga vremena pričaju da u vatri jedino nije stradala kapelica sv. Lovre, koja se nalazila na katu zapadne kule. Od tada grad sustavno propada, odvozi se vrijedna kamena građa, a grad zarasta u korov, čime se gubi njegova dominantna pozicija u prostoru.
S uspostavom nove hrvatske vlasti i države 90-ih godina 20-og stoljeća javlja se inicijativa za obnovu ruševina.
1994. godine najviše zalaganjem Josipa Jakovčića koji je tada bio prvi župan Karlovačke županije, Miroslava Pregleja, Marine Šojat, Vladimira Peršina – Mrkvice i Karlovačke županije učinjeni su prvi koraci za spas od propasti i zaborava ovog slavnog grada.
Nakon toga, 1999. godine, na poticaj naše udruge - Društva prijatelja Novigrada na Dobri “Frankopan” i sredstvima Ministarstva kulture te stručnim nadzorom Konzervatorskog odjela u Karlovcu započinje građevinska sanacija južne lijeve kule koja je u potpunosti rekonstruirana te je na njoj izgrađen vidikovac. Namjera je da se sustavnim radom očuva barem postojeće stanje, te da se konzerviraju i obnove najvrijedniji dijelovi grada.
Stari grad Novigrad na Dobri predstavlja jednu od najznačajnijih građevina kulturne baštine općine Netretić i Karlovačke županije, te će u budućnosti sigurno postati turistički biser ovog dijela kontinentalne Hrvatske. Jer, uz idiličnu prirodu i povijest je u Novigradu ispisala mnoge stranice papira, čije posljedice još uvijek osjećamo.
Stari grad Novigrad na Dobri, zaštićeno je kulturno dobro, upisano u Registar kulturnih dobara i Ministarstva kulture Republike Hrvatske.
Danas je posve sigurno da naš stari grad skriva još mnoge neotkrivene tajne i atrakcije, koje nude neodoljiv zov svim znatiželjnima da dođu u ovaj netaknuti dio Hrvatske i otkriju ljepotu i čar, Novigrada na Dobri.